Maszkviselést ajánl a virológus
Magyarországon egyelőre nincs kötelező maszkviselés, de Kemenesi Gábor virológus szerint saját egészségünk érdekében érdemes zárt térben feltenni a maszkot. már csak azért is, mert megkezdődött a légúti fertőzések szezonja, és ezzel nem csak a koronavírus, hanem az egyéb, pl. influenza fertőzések ellen is hatékonyan védekezhetünk.
Milyen legyen a maszk?
A magas szűrőkapacitással rendelkező FFP2/FFP3, KN95 maszkok használata a jó választás. Nagyon fontos, hogy ezeket megfelelően viseljük, különösen az orron és az arcunkon, körben jól illeszkedjen. Felvétel előtt érdemes egy W betűt formázni a merevítőből, így könnyebben tudjuk az orrnyergünkre illeszteni és formázni.
Mit ne tegyünk a maszkunkkal?
Bizonyára sokunknak eszébe jutott a maszkot kívülről fertőtlenítővel kezelni. Az ausztráliai CSIRO tudományos ügynökség vizsgálata szerint az FFP/KN95 maszkok szűrési kapacitásukat elveszítik az egynél többszöri fertőtlenítéssel, vagy akár egyszeri fertőtlenítőben áztatással.
Mik a kockázatos helyek?
A rosszul szellőző, zárt terek. Számos tudományos megfigyelés és kísérletes adat áll már rendelkezésünkre a SARS-CoV-2 terjedésével kapcsolatban. A zárt terek levegőminőségének javítása (HEPA szűrőkkel, gyakori szellőztetéssel, stb) hatékonyan csökkenti a fertőzés átadásának hatékonyságát is. Alapvetően megállapítható, hogy a zsúfolt, rossz levegőminőségű és szellőzésű terekben erősen ajánlott a maszkviselés, a járvány felszálló és aktív időszakaiban – legyen szó bármilyen légúton terjedő fertőző betegségről.
